Brać nie brać … Brać nie brać …fakturę?

Nie masz wrażenia, że niemalże zawsze wciskają Ci paragon fiskalny, folder-1016290_1280aa masz duży kłopot z otrzymaniem faktury?

Kupując jakąkolwiek usługę czy towar prawie zawsze otrzymujesz paragon fiskalny.
Oczywiście prawdą jest, że kiedy dokonujesz sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalność gospodarczą albo dla rolników ryczałtowych, masz obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zgodnie z ustawą o VAT), a tym samym przekazać kupującemu potwierdzenie zakupu.  Prawdą też jest, że obecnie do 20 000 zł zwalnia Ciebie z jej zastosowania (pod uwagę brany jest obrót w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym). Ale…

Kim jesteś, gdy kupujesz?

Ważne pytanie. Warunkuje ono potrzebę tworzenia lub brania faktury, jak również możliwość korzystania z praw tylko fakturze przypisanych. Pamiętaj jednak, że gdy kupujesz na cele firmy automatycznie przestajesz być konsumentem. Tracisz tym samym uprawnienia jemu przysługujące.

Zastanów się?

Będąc nabywcą prywatnym, inaczej mówiąc konsumentem, który kupuje na cele prywatne masz możliwość zwrotu towaru, gdy zaistnieje taka potrzeba nawet do 10 dni. Gdy spotkasz się z tym problemem, że sprzedawca nie chce towar przyjąć, masz nie lada pomoc, gdyż w Twoim imieniu walkę z przedsiębiorcą podejmie rzecznik konsumentów lub organizacja pozarządowa specjalizująca się w tej dziedzinie. Będąc natomiast przedsiębiorcą, już w momencie  jakiegokolwiek zakupu dla firmy, powinieneś się solidnie się zastanowić:

  1. czy biorąc fakturę, to:
  • możesz mieć koszty uzyskania przychodów,
  • spełnia potencjalny zakup warunki kwalifikujące go do kosztów uzyskania przychodów
  • możesz zakup potraktować jako np. inwestycję,
  1. czy będziesz mógł dokonać zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od chwili jej otrzymania, tak jak w przypadku tego prawa u konsumentów,
  2. czy masz na to czas, by iść do sądu, ewentualnie czy masz kogoś, kto Ciebie będzie reprezentował przed nim w razie niewypału zakupowego. Niestety tak to już jest, że na UOKiK możesz liczyć tylko wtedy, gdy uzna On, że zagrożone są zasady konkurencji.
  3. czy jesteś przygotowany do czytania wszelkich regulaminów, gwarancji, klauzul, które Ciebie obowiązują w momencie otrzymania i zapłacenia faktury. Podejmując zakup na linii przedsiębiorca – przedsiębiorca uznajesz swobodę ustanawiania treści postanowień między stronami, chyba że je negocjujesz. Jako konsument jest w pozycji uprzywilejowanej,

w większości spraw w sądzie wygrasz!

To brać fakturę czy nie?

Mówiąc z pewną dozą nieśmiałości, fakturę należy brać po to, by pani księgowa/wy była zadowolona;) office-620822_640 (2)
Fakturę należy wziąć, bo dzięki „czarom” księgowej/wego, masz spokój z urzędem: skarbowym, Zus-em czy innymi instytucjami.
Nie możesz o fakturze zapomnieć, gdy chcesz się rozliczyć z pobranej w zakładzie pracy zaliczki np. by rozliczyć delegację.

Warto o niej pamiętać, jak chcesz płacić mniejszy lub w ogóle nie płacić podatek dochodowy;).

Co wybierasz?

http://kancelariapdk.pl/

Reklama

Opublikowane przez pracownia przedsiębiorczości dorota kyć

Wspieram, wskazuję i inspiruję do działania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: