Najkosztowniejsze są darmowe porady finansowe, których udzielają
przyjaciele i ubodzy krewni.
Robert Kiyosaki
Po co Ci księgowa? Po co Ci doradca finansowy?
Zapewne wiele razy zastanawiasz się czy i po co tak na prawdę potrzebujesz księgowej, doradcy finansowego?
W pierwszym momencie prowadzenia biznesu myślisz, że Ciebie nie stać na współpracę z takimi profesjonalistami, a gdy już firma rozwinie skrzydła, to właściwie nie chcesz nic zmieniać, bo po co?
Rozważ jednak, to nie kosztuje, a może wpłynąć na konkretne rozwiązania przyczyniające się do sukcesu:
- Nie jest to warunek niezbędny, by korzystać z doświadczenia i wiedzy profesjonalistów, natomiast na pewno będzie Ci łatwiej robić to, co lubisz np. przebywać z rodziną.
- Bezpieczeństwo Twojej firmy zwiększa się – wszak odpowiednia wiedza finansowa księgowej lub doradcy daje swoistą gwarancję.
Udzielając odpowiedniego pełnomocnictwa nie będziesz rozmawiać na przykład z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em – profesjonalista zrobi to za Ciebie, reprezentując i wybawiając z kłopotów. - Nie musisz być na bieżąco – to profesjonaliści śledzą obowiązujące regulacje podatkowe, prawne oraz ich interpretacje. Ty zaś zyskujesz czas!
- Nie musisz ryzykować – przenieś ryzyko na biuro finansowe, one zobligowane jest do posiadania ubezpieczenia (OC) od szkód wyrządzonych w następstwie wykonywania tych usług (Dz. U. nr 234, poz. 1576).
- Nie musisz być zaganianym człowiekiem. Oszczędzaj swój czas. Zamiast wypełniania co miesiąc wielu dokumentów, prowadzenia ksiąg podatkowych, wypełnianie deklaracji skup się na tym, co lubisz robić.
- Mierz siły na zamiary, a nie odwrotnie.
Jeśli na przykład wskutek natłoku zleceń zawalisz wszelkie terminy, co oczywiście spowoduje kontrole w Twojej firmie, to czy będziesz mieć czas, by przyjmować wszelkie państwowe kontrole? Czy będzie Ciebie na to stać, by siedzieć z Urzędnikiem zamiast zarabiać pieniądze i wykorzystać swój czas na rozwój Twojej firmy, nie wspominając już o tak ważnych rzeczach jak zadbanie o relacje w rodzinie? - Oblicz swoje koszty, porównaj koszty obsługi finansowej przez podmioty zewnętrzne, a koszty realizowania tej usługi przez siebie. Zauważ, że jeśli wybierzesz tą drugą opcję, to musisz liczyć się z tym, że czekają Ciebie dość solidne wydatki np. zakup komputera, oprogramowania księgowego, podpisu elektronicznego dla wysyłki różnych dokumentów do urzędów, a nawet zatrudnienie pracownika, ba kilku – wszystko w zależności od rozwoju firmy.
- Każdy z nas popełnia błędy, ale w tym wypadku brak finansowej obsługi może kosztować Ciebie dużo Twoich własnych pieniędzy, a wielkość nałożonych kar, może być zbyt duża, by je móc udźwignąć.
- Z czasem wygoda staje się ważnym elementem prowadzenia biznesu. Mając na czas na biurku wyniki kluczowych do podjęcia decyzji biznesowych, bez Twojego zaangażowania w tym zakresie, szybko docenisz wartość wygody i wolnego czasu.
- Lepiej robić to, co się kocha i przynosi zyski niż to, co wymagają od Ciebie urzędnicy.
ROZWAŻ, WARTO!
Dorota
dk@kancelariapdk.pl
http://www.kancelariapdk.pl