Utartym szlakiem

Jeśli idziemy w dobrym kierunku, wszystko to, co musisz zrobić, to zachować się jak na spacerze.” przysłowie buddyjskie-1

Tak, tak. Początki prowadzenia działalności gospodarczej to najczęściej 
brak standardów i doświadczenia.

O czym warto pamiętać?

UMOWA

Zawieranie umów z kontrahentami i negocjowanie treści umowy to pierwsze
napotykane trudności w prowadzeniu firmy.
Negocjując treść umowy warto być przygotowanym, jak również zapamiętać podstawowe zasady, które znajdują zastosowanie przy zawieraniu kontraktu.

FORMA UMOWY

Obecnie przepisy nie nakładają  bezwzględnego obowiązku zawierania umów w formie pisemnej, ale …
W razie problemów w sądzie zawarcie umowy w formie ustnej może być trudne do udowodnienia. Gdy decydujemy się na taką formę warto zadbać przynajmniej o świadków takiego wydarzenia.
Dla większej spokojności – dbając o swoje interesy staraj się zawrzeć umowę na piśmie!

Zanim jednak to zrobisz, sprawdź:notebook-2337556_640

umocowania drugiej strony

 • przy zawieraniu umów z osobami fizycznymi – warto wiedzieć, czy osoba fizyczna może sama zawrzeć umowę w swoim imieniu lub czy upoważnić do tego inną osobę udzielając jej stosownego pełnomocnictwa.
  Z podkreśleniem słowa stosownego. Dlaczego?
  Pełnomocnictwo należy sprawdzić szczególnie pod względem zakresu.
  Zgodnie bowiem z treścią art. 103 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Aby uniknąć kłopotów na etapie realizacji umowy lepiej sprawdzić!
 • przy zawieraniu umów z osobami prawnymi, np. spółkami prawa handlowego, warto zobaczyć czy osoba, która podaje się za przedstawiciela spółki, jest umocowana do zawierania umów (składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań) w imieniu spółki.  Na pomoc przyjdzie Ci m.in. internet – reprezentacja uwidoczniona jest bowiem w Krajowym Rejestrze Sądowym, którą to stronę możesz odwiedzić i zapoznać się z wszelkimi danymi,
 • gdy jesteś płatnikiem VAT, sprawdź czy jest nim również Twój potencjalny kontrahent. Zażegnasz kolejne możliwe kłopoty. Dlaczego?

wielostronność umowy

Nie ma żadnych obostrzeń, jeśli chodzi o zawieranie umów wielostronnych, ale… Czym więcej stron tym więcej możliwości popełnienia błędów. Umowa dwustronna jak najbardziej jest wystarczająca.
Warto zadbać, by zawierała ona odpowiednie zapisy. Czasami okazuje się, że obie strony dysponują „swoimi wzorcami umów”, a postanowienia, które zawierają, są wzajemnie się wykluczające. Co wtedy robić?
Prawnik – to dobre rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy umowa ma doniosły charakter, a w grę wchodzą duże pieniądze za jej realizację.

macro-1854102_640zapisy w umowie

 • zastanów się nad typem zawieranej umowy, np. umowa sprzedaży, świadczenia usług, a także zapoznaj się z przepisami ich dotyczącymi.
  Pamiętaj!
  Kodeks Cywilny jest miejscem  w większości uregulowanych, podstawowych umów. Trzeba jednak pamiętać, że zawierana umowa nie tylko wywołuje skutki prawne, ale również te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów (art. 56 K.c.),
 • wskaż datę, miejsce i nazwę stron, które zawierają umowę wraz z ich adresami (oprócz tego wprowadzić kodeksowe nazwy stron, jak np. sprzedawca, zleceniobiorca, które ułatwiają interpretację zapisów jej przedmiotu),
 • określ należne wynagrodzenia,
 • zadbaj o podpis. Zwyczajowo strony składają swoje podpisy na każdym egzemplarzu umowy oraz swoje tzw. parafki na każdej stronie Umowy, by nie doszło do uchybień w postaci podmian stron umowy.
 • zadbaj o ryzyko realizacji tej umowy – wprowadzić postanowienia zabezpieczające swoje interesy, jak np. kara umowna za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu usługi, czy odsetki maksymalne za brak płatności w terminie.
 • poddaj się zasadzie swobody umów (art. 353 K.c.) tj. pozwól sobie i drugiej stronie na wybór rodzaju umowy, na swobodne kształtowanie obowiązków obu stron (oczywiście w granicach prawa). Może się zdarzyć, że swoboda ta spowoduje niefortunnie kwestie umowne, ale…

Przydatnym do wykładni może być art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego, który mówi, iż w umowach bardzo ważna jest informacja, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

399H

 

dorota
http://www.kancelariapdk.pl
gdybyś chciał/a umowy:
dk@kancelariapdk.pl

Reklama

Opublikowane przez pracownia przedsiębiorczości dorota kyć

Wspieram, wskazuję i inspiruję do działania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: