Kobiety w IT

robot-507811_640

Rynek IT w Polsce rośnie sukcesywnie od kilku lat. Jeśli tempo wzrostu nie ulegnie zmianie, Polska może już niedługo znaleźć się w ścisłej europejskiej czołówce.
A prognozy wskazują jednoznacznie – ta tendencja będzie utrzymywała się przez najbliższe kilka lat.

Dlaczego tak się dzieje? 

Ponieważ sektor IT jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki. Widzimy go w każdej dziedzinie życia: wydatki na informatyzację w administracji publicznej, rozbudowywane zespoły IT w przedsiębiorstwach czy stały napływ inwestycji zagranicznych powodują, że wartość polskiego rynku informatycznego wciąż rośnie.

IT w Polsce jest jednak stosunkowo młodym i ciągle nienasyconym rynkiem. I zdominowanym przez mężczyzn. 75 proc sektora IT stanowią mężczyźni. Nie bez powodu uważa się, że branża ta jest uznawana za typowo męską. Mała liczba kobiet związana jest w dużej mierze z małą popularnością kierunków technicznych wśród młodych studentek. Ale to może się zmienić – branża IT jest obecnie najbardziej atrakcyjna jeśli chodzi o zatrudnienie, w tym również dla kobiet.

hector-martinez-110928

Firma Hays Polska wraz z Geek Girls Carrots oraz agencją Biura Podróży Reklam stworzyła raport dotyczący analizy sytuacji kobiet na rynku IT w Polsce (cały raport znajdziecie pod adresem: https://www.hays.pl/cs/groups/hays_common/documents/digitalasset/hays_1670955.pdf).

W badaniu wzięło udział 1053 kobiet pracujących w branży IT. Wnioski są bardzo ciekawe. Większość respondentek to kobiety w wieku 25 – 30 lat. Ponad połowa  nie posiada certyfikatów związanych ze swoją pracą zawodową. Co więcej, badane, które posiadają takie certyfikaty, uważają, że takie dokumenty mają małe lub żadne znaczenie. Prawie połowa badanych nie posiada wykształcenia kierunkowego, ale mocno stawiają na samokształcenie. I słusznie – w branży IT bardziej od certyfikatów liczą się umiejętności i kompetencje.

adult-15745_640

Jakie stanowiska zajmują kobiety? Najwięcej respondentek pracuje jako Software Developer. Kolejnym wskazanym stanowiskiem jest Software Tester. Na kolejnych miejscach uplasował się Project Manager, Business Analyst, IT Consultant oraz Graphic Designer.

Niestety nadal widać panujące uprzedzenia i stereotypy w IT.  Branża jest uważana jako „typowo męska”. Większość badanych stwierdziło, że w trakcie swojej kariery zawodowej odczuły trudności wynikające z ich płci. Jako przeciwności wymieniły udowadnianie swoich umiejętności, problemy z przyjęciem do pracy czy otrzymanie awansu.

woman-791185_640

Pozytywnym jest fakt, że liczba kobiet zatrudnionych w IT rośnie. I dobrze – kobiety nie raz udowadniały, że ich umiejętności i kompetencje się takie same, a nawet lepsze niż mężczyzn. Pozostaje tylko kibicować kobietom, które wybrały karierę w branży IT i zachęcić wszystkie niezdecydowane, żeby się nie zastanawiały i spróbowały swoich sił w branży typowo „męskiej”!

Marta Kęsicka

http://www.kancelariapdk.pl
Reklama

Opublikowane przez pracownia przedsiębiorczości dorota kyć

Wspieram, wskazuję i inspiruję do działania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: