Ostatnio napisałam, że podjęcie się prowadzenia działalności gospodarczej jest decyzją poważną oraz ważnym krokiem w rozwoju – tyle, że sobie z nią jakoś radzisz;)
Jakoś, to znaczy jak?
Planujesz biznes
Twój pomysł wymaga pewnych, wręcz drobiazgowych dopracowań np. w zakresie kto sfinansuje Twoją działalność gospodarczą, jakie codzienne czynności dla oszacowania Twojego pomysłu powinieneś/naś wykonywać, jak należy przygotować się do zarejestrowania biznesu. A wszystko po to, by jak najszybciej Twoje działania przyniosły zyski!
Rejestracja biznesu
Dla własnego dobra – zadbaj o wiedzę w aspekcie otworzenia biznesu (szczególnie w zakresie prawnym), ale przed dokonaniem przez Ciebie rejestracji.
Doprecyzuj, jakie są możliwe formy prowadzenia Twojej działalności, jakie wady i zalety ma Twój plan i wtedy dopiero decyduj zarówno pod względem prawnym, finansowym, podatkowym, jak i ryzyka prowadzenia działalności. A potem?
A potem skorzystaj z dobrodziejstwa nowoczesności tj. zarejestruj się internetowo (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/), bądź też osobiście w CEIDG.
UWAGA – rejestracja jest bezpłatna zarówno internetowa, jak i osobista.
Wybierz konto w banku i...
Po zarejestrowaniu firmy wybierz rachunek bankowy. Choć w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej osobiście, nie ma takiego wymogu prawnego, warto to zrobić – tj. nie mieszać finansów osobistych z firmowymi.
Chronisz wówczas swoją prywatność i w razie wpadki, dostęp do swoich osobistych pieniędzy. Blokadę konta przez komornika nie odczujesz aż tak boleśnie. Przeanalizuj ofertę na rynku i wybierz najlepsze dla siebie opcje. Nie ulegaj reklamie. Kalkuluj!
Ważne jest również to, abyś dokonał/a wyboru księgowej!
Tak, jest to istotne. Nie prowadź księgowości samodzielnie. Nie trać czasu. Zajmij się biznesem!
Działaj
Działaj zgodnie z obranym planem, metodycznie ale i …kreatywnie. Schematyczność działania porządkuje, ale może nie wystarczyć do okiełznania rynku. A przecież chcesz, by Twoja firma była podstawowym źródłem utrzymania, zabezpieczeniem na przyszłość. Rozwijaj się wraz z firmą, nie pozostawaj w tyle.
Dbaj o klienta
Niestety, może to nie wystarczyć do osiągnięcia sukcesu. Warto zadbać od początku o komfort swoich klientów. Serwis klienta ma bowiem ogromne znaczenie. Długotrwała i pozytywna relacja, gwarantuje Waszą owocna współpracę. A jak się to robi ?
„33 rady jak dbać o klienta. Budowanie trwałych kontaktów handlowych” autorstwa Jiří Brabec – to wyjątkowa i bezcenna wiedza na temat dobrych relacji z odbiorcami oraz budowaniu trwałych z nimi kontaktów handlowych np. poprzez:
- słuchaj, co klient ma Ci do powiedzenia,
- zadbaj o odpowiednią atmosferę w trakcie rozmów z klientami,
- nie przeceniaj pierwszego wrażenia, walcz o drugie,
- odkryj w sobie zachowania, które klient nie lubi,
- naucz się dewizy – klient Twój Pan.
Szukaj wsparcia
Twój rozwój jest niezwykle ważny. Samodzielność powoduje pewne ograniczenia, dlatego warto rozejrzeć się za osobami, mogącymi wspomóc prowadzenie biznesu. Szukając współpracowników koniecznym będzie dobór odpowiednich narzędzi umożliwiających komunikowanie wizji, celi i delegowanie zadań. Użyj do tego nowoczesne formy komunikacji: aplikacje i narzędzia, dzięki którym zarządzanie pracą, jak i ludźmi usprawni Twoje działania.
Codzienna komunikacja
Nie pozostawaj w tyle, komunikuj się ze światem zewnętrznym nie tylko w sposób tradycyjny za pomocą poczty tradycyjnej, czy też elektronicznej. Zadbaj o media społecznościowe, zwłaszcza o te, które odpowiadają Twojej branży i grupie docelowej.